מאי 2019

 זו הפעם הראשונה שאני יושבת וכותבת ממני אליכם… כבר הרבה זמן שאני רוצה, והנה סוף סוף זה קורה.
בשבוע שעבר חגגנו את יום העצמאות, כשהתלבטתי איזו עוגה אכין למסיבת העצמאות של הכפר, עלה בי זיכרון של נשיקות המרנג הצחורות שהייתי מכינה ומקשטת ברויאל אייסינג בצבע תכלת לימי העצמאות כשהילדים היו קטנים.

באותה התקופה הייתי מכינה נשיקות מרנג כמעט בכל הזדמנות… הילדים שלי וגם החברים שלהם היו משוגעים עליהן, זו גם הסיבה שהכנתי את הנשיקות האלה כשהתבקשתי להביא כיבוד למסיבת יום ה-100 בבית הספר כשבני היה בכתה א (מי היה מאמין… בסוף החודש הוא בן 20…), אותן נשיקות שקישטתי לכבוד יום ה-100 בתרגילי חשבון פשוטים (100=40+60, 100=80+20… כזה), שלמרבה ההפתעה ובלי שום כוונה מראש (לצערי אפילו אין לי תמונה שלהן), אפשרו לילד בכתה א להביט בתרגילים הצבעוניים שעל הנשיקות הצחורות, לאכול אותן ולהפנים (תרתי משמע) תרגילי חשבון כפי שלא הצליח לפני כן.
תמיד אהבתי לשחק באוכל, לחקור מה קורה ומה משפיע על חומרי הגלם בזמן הבישול והאפיה. השפעת המשחק עם תרגילי החשבון איפשרה  לי להכיר בעוצמה של האוכל ככלי ללמידה, לרכישת כישורי חיים, לטיפול רגשי, ולהבין, שזה הדבר שחיפשתי כשהחלטתי שסיימתי להיות מהנדסת.

אז הי, אני רונית,
אמא לשי שחזרה לפני כ 5 חודשים ממקסיקו היישר לת"א, נועם שנמצאת כבר 3 חודשים בטיול הגדול ומתן שהתגייס לפני חודש. חיה בכפר ויתקין עם האיש שלי יובל, וביחד אנחנו מתרגלים לתסמונת הקן המתרוקן (יש לזה גם יתרונות!!).
מהנדסת בעבר, מטפלת ומאמנת מוח-גוף-נפש בהווה. מלווה א.נשים וקבוצות בתהליכי עומק או בתהליך ממוקד במפגש חד פעמי.
אוהבת להניע תהליכים ובכלל להיות בתנועה, להמציא, ליזום ולבצע, ללמוד, לבשל ולאכול, לרקוד, לטייל, וגם לשבת לשיחה טובה על כוס קפה (או בירה).

רק התחלתי וכבר אני מרגישה את הבטן שלי מאותתת שהעניין הזה של לשבת לכתוב ולשתף הוא לא אזור הנוחות שלי. אבל… כמטפלת ומאמנת מוח-גוף-נפש (דרך בישול ויצירה בחומרי גלם אכילים ובשיטות אלטרנטיביות נוספות) אני יודעת כמה שזה חשוב לצאת מהאזור הזה, לשחרר חסמים ואמונות מגבילות וליצור חיבורים חדשים בין קווי התקשורת במוח. זה בדיוק מה שקורה אצלי במוח ברגעים אלה ממש! כל פעולה חדשה שאנחנו עושים, אם זה לצחצח שיניים ביד השניה, למצוא את הדרך לבד ללא  waze, או כל פעולה אחרת שאנחנו לא מכירים/רגילים, מייצרת חיבורים חדשים שמסייעים לנו לתפקד טוב יותר ביום יום ולא פחות חשוב (ואולי אפילו יותר) כשאנחנו במצבי מתח ולחץ. רבים מהמטופלים שלי חווים מתח וחרדה על בסיס יום יומי. בקליניקה, עוד לפני שאנחנו עובדים על איתור ושיחרור המקור לחרדה ורכישת מיומנויות חדשות, אנחנו מתרגלים מספר תרגילים שעושים פלאים (מבטיחה לשלוח באחד הפוסטים הקרובים), מרגיעים ומאזנים את הגוף.
אך עוד לפני שמגיעים לקליניקה, אפשר להקל ואפילו למנוע במידה מסוימת כניסה למצבי מתח וחרדה בעזרת חומרים שמופרשים אצל כולנו בגוף, בשפע, בלי הגבלה. כל שנדרש מאיתנו הוא לדאוג שהם יופרשו. אחד החשובים והמשמעותיים שבהם הוא אוקסיטוצין. מה צריך לעשות כדי שהוא יופרש? פשוט מאד – לתרגל נשיקות וחיבוקים!
אוקסיטוצין מופרש אצל כולנו בכל גיל בזמן מגע פיזי עם אחרים והכי כשאנחנו מתחבקים. להפרשתו יש סיבה מאד ברורה וחשובה, והיא, יצירת אינטימיות וקירבה. זהו מנגנון אבולוציוני שמחבר קודם כל בין האם והתינוק. מנגנון שגורם להפרשת אוקסיטוצין בזמן הלידה ובזמן ההנקה. הוא מופרש אצל אבות כשהם מחבקים את התינוקות שלהם וכמובן שגם אצל התינוקות המחובקים, וגורם להיקשרות ביניהם. אוקסיטוצין מופרש בזמן קיום יחסי מין, חיבוק, נשיקה, ליטוף ואפילו בזמן מבט חם ושמיעת מילים טובות, וגורם לנו לרצות להיות בקשר ובקרבה עם אחרים. כשאוקסיטוצין מופרש בגוף אנחנו יוצרים קשרים חברתיים ויותר רגישים לזולת.

מחקרים מראים שחיבוק תינוקות קריטי להתפתחות הנפשית שלהם, שחיבוקים (במיוחד חיבוקים ארוכים, מעל 20 שניות) מורידים מתח, מחזקים את המערכת החיסונית, מונעים ומקלים התמודדות עם מחלות גם אצל מבוגרים.  
ונשיקות? נשיקות מפעילות את שרירי הפנים, מפעילות את המערכת החיסונית וכמובן גורמות להפרשת אוקסיטוצין. לאלרגים שבינינו, נמצא שנשיקות מורידות תגובה אלרגית לקרדית האבק ולאבקני פריחות מסוימות.

אז… כן. הזכרונות המתוקים עשו את שלהם ובחרתי גם השנה להכין נשיקות מרנג למסיבת יום העצמאות.
הפעם הכנתי נשיקות מתוקות במראה שיש עם טעם שוקולדי.

נשיקות קקאו לפני אפיה
נשיקות קקאו אפויות 3

 

מבחינה טיפולית הכנת נשיקות מרנג מאפשרת עבודה במגוון תחומים (על הדרך, מצורפים גם טיפים להכנה):

1. תכנון והתארגנות-
* על מנת שמרנג יצליח חשוב לעבוד עם קערה ומקציף יבשים ונקיים מאד (בעדיפות קערת ניירוסטה או זכוכית שאינן סופחות שומן).
* קל יותר להפריד ביצים קרות (החלמון שומר על צורתו הכדורית), לקבלת קצף נפוח ואוורירי לעומת זאת, עדיף להשתמש בביצים בטמפ' החדר. לכן, מומלץ להוציא את הביצים מהמקרר, להפריד אותן ולאחר שעה-שעתיים להקציף.
* את הנשיקות יש לזלף מיד כשהקצף מוכן (אחרת הוא יאבד מיציבותו), לכן, בנוסף לארגון קערה ומקציף נקיים ויבשים, יש לארגן מראש תבנית גדולה ושטוחה מרופדת בנייר אפיה, שקית זילוף ומספריים.

2. התמודדות עם תסכול –
* החלמון הוא המרכיב השומני שבביצה (יש בו גם 16% חלבון, לעומת חלבון הביצה שלמרות שמו, מורכב מ 90% מים ורק 10% חלבון…). אם בזמן הפרדת הביצים החלמון ישבר וטיפת חלמון (כלומר שומן) תיכנס לחלבון (וזה קורה…), הקצף לא יתרומם.
לכן, אם זה קורה, אפילו אם זה מעצבן, כדאי לצרף את החלבון הפגוע לחלמון, לשמור אותם להכנת מאכל אחר שבו משתמשים בביצה שלמה, ולהפריד ביצה חדשה. מאותה סיבה, מומלץ להפריד כל ביצה בקערה נפרדת ורק לאחר שוידאנו שהחלבון נקי, להעביר אותו לקערת ההקצפה.
* הזלפת נשיקות היא פעילות כייפית שילדים ומבוגרים מאד אוהבים. כדי לקבל נשיקות שמנמנות ויפות עם שפיץ צריך לזלף לפי ההוראות (בהמשך הפוסט). לפעמים ישנם קשיים ביישום ולוקח קצת זמן עד שרוכשים את המיומנות…

3. וויסות מאמץ –
* נשיקות מכינים בלחיצה והרפיה על שקית זילוף. לחיצה חלשה לא תוציא קצף מהשקית, לחיצה חזקה מדי תוציא קצף בכמות גדולה ולא מבוקרת. ההרפיה מאפשרת את עצירת הזילוף ומעבר לנשיקה הבאה.
קושי בהרפיה יגרום לכך שהקצף ימשיך לזרום החוצה ללא הפסקה.

4. סבלנות –
* לקבלת נשיקות צחורות ופריכות, אופים בטמפ בין 70-90 מעלות צלזיוס במשך כ-3 שעות. אל תתפתו להוציא אותן מהתנור גם אם אחרי שעה הן נראות מוכנות.

5. אולי החשוב מכל – זוהי הזדמנות נהדרת לפתח שיחה עמוקה על "מה זה נשיקה וחיבוק בשבילי" ולנשק. לנשק. לנשק!

להכנת נשיקות מרנג אפויות (מרנג צרפתי לעומת מרנג איטלקי ושוויצרי שהם אינם אפויים) נדרשים חומרי גלם מועטים ובסיסיים. 
כל שנדרש הוא להקפיד על הוראות ההכנה שבמתכון ועל הטיפים שרשומים למעלה. מובטח שתקבלו נשיקות יפיפיות ופריכות:

נשיקות מרנג אפויות

חומרים:
3 חלבונים בטמפ' החדר
2/3 כוס סוכר
100 גרם אבקת סוכר
1/2 כפית קרם טרטר/  חומץ / מיץ לימון
קורט מלח

אופן ההכנה:
* מרפדים תבנית גדולה ושטוחה בנייר אפיה, מחממים תנור לכ 80 מעלות צלזיוס
* מקציפים חלבונים עם קרם טרטר/חומץ/מיץ לימון במהירות בינונית עד שנהייה קצף רך
* מוסיפים סוכר בהדרגה ומקציפים במהירות גבוהה מספר דקות עד שמתקבל קצף לבן ומבריק
* מאטים את המהירות למינימום ומוסיפים אבקת סוכר, מגבירים מהירות ומקציפים עד שמקבלים שוב קצף לבן, מבריק ויציב

מרנג

* מעבירים לשקית זילוף (הכי נוח להעמיד את השקית פתוחה בכלי גדול וגבוה. כך הידיים פנויות וניתן להעביר את הקצף בקלות) ,
גוזרים את השפיץ
* מזלפים – מחזיקים את שקית הזילוף בחלק העליון שלה, בדיוק מעל הקצף ( אם מחזיקים באמצע הקצף, כשלוחצים הקצף נדחף גם למעלה), בניצב, מספר ס"מ מעל התבנית. לוחצים עד לקבלת נשיקה בגודל הרצוי, מרפים את הלחיצה לגמרי. מזיזים את שקית הזילוף מספר ס"מ וממשיכים לנשיקה הבאה

נשיקות מרנג

* אופים כ 3 שעות עד שהנשיקות נפרדות בקלות מנייר האפיה ופריכות בפנים
* מצננים את הנשיקות ושומרים בלי אטום

* לקבלת נשיקות שיש בטעם שוקולדי – מוסיפים 3 כפיות אבקת קקאו למרנג המוכן, מערבבים קלות וממשיכים בהתאם להוראות

קקאו במרנג
מרנג קקאו
נשיקות על השיש

בתיאבון!
חתום בנשיקה.

שלכם, רונית

 

מעוניינים לקבל את הבלוגים הבאים ישירות אליכם לאימייל? מלאו את הפרטים ושילחו, אצרף אתכם בשמחה לרשימת התפוצה