חרדה היא תחושה של פחד מאיום ממשי או דמיוני המתבטא ברמה גבוהה של עוררות נפשית וגופנית.

הפרעות חרדה נפוצות:

  • התקף פאניקה – רמה גבוהה של חרדה המופיעה פתאום וחולפת לאחר זמן קצר. התקף פאניקה מאופיין בסימפטומים פיזיולוגיים כגון: דפיקות לב חזקות ומהירות, הזעה, רעידות. תחושה של איבוד שליטה, ניתוק מהגוף ופחד מוות. התקף פאניקה חולף בד"כ לאחר זמן קצר אך במקרים רבים מייצר חרדה מהישנותם של התקפים חוזרים.
  • פוביה –  פחד מגורם מוגדר שאינו תואם את רמת האיום של הגורם במציאות. פוביה יכולה להיות כמעט מכל דבר – בחינות, בע"ח, קהל, טיסה ועוד.
  • הפרעת חרדה מוכללת – האדם חווה חרדה רב הזמן, למרות שאינו יודע בהכרח ממה הוא חרד.
  • טראומה ופוסט טראומה – טראומה היא חווית סכנה, פתאומית וחזקה שהגוף אינו יכול להכיל.  מצב זה מעורר את מערכת העצבים הסימפתטית המכניסה את הגוף למצב חירום. ייצור וזרימת הורמונים כמו אדרנלין וקורטיזול עולה, הגוף מפנה משאבים להילחם באיום או לברוח ממנו ומפחית משאבים למערכות שחיוניותן להתמודדות עם האיום המידי (כביכול) פחותה. ישנם אנשים אשר מסיבות שונות האפשרות להילחם או לברוח (Fight or Flight) אינה מתפקדת כראוי והם קופאים במקום (Freeze). במצב זה, ישנו קושי בהעברת פקודות מוטוריות, הגוף נהיה נוקשה ומתקשה לתפקד, האנרגיה שהיתה אמורה להיות מתועלת להילחם או לברוח וחוויית הסכנה המוחשית נשארות לכודות בגוף, והאדם ממשיך לחוות את הסכנה לאורך זמן, גם לאחר שהאירוע הסתיים. במצב זה, זיכרונות נחווים כאילו הם קורים כאן ועכשיו, מחשבות טורדניות של פחד ודאגה חוזרות ונשנות, האדם חווה תחושת חוסר וודאות וחוסר ביטחון, אי שקט ועוררות יתר בגוףנמנע מכל דבר שמקרב או מזכיר את הדבר ממנו הוא חרד ומפתח צורך להיתלות באחרים או באמצעי ביטחון.

טיפול משולב בקליניקה:    

  1. תרגילים גופניים, מגע במידת הצורך ושימוש בכלים טיפוליים מגוונים לשם החזרת הביטחון, השקט, השליטה והיציבות לגוף
  2. איתור ונטרול הגורמים הגלויים והסמויים לחרדה
  3. תנועה, עבודת גוף ותרגילי מוח מותאמים לשם חיזוק תפקוד מצבי Fight or Flight