קינסיולוגיה היא שיטת טיפול ואימון המאפשרת זיהוי, איתור ושחרור גורמים לחסמים מגבילים בגוף (אמונות, מחשבות, רגשות ועוד). מקור השם קינסיולוגיה במילה היוונית Kinessis, שפירושה תנועה.

את הקינסיולוגיה פיתחו הכירופרקטורים ד"ר ג'ורג' גודהרט וד"ר ג'ון פ.תאי לאחר שמצאו שקיים קשר בין טונוס השרירים ובין מצב האנרגיה, המתח והתקשורת בגוף. השיטה מהווה גישה כוללת לאיזון מערכת התנועה ויחסי הגומלין בין מערכות הגוף השונות – הפיזית (התחושה בגוף), המנטאלית (המחשבה) והרגשית. בבסיסה של השיטה עומדת התובנה כי הגוף הפיזי זוכר כל מה שחווה מרגע היווצרותו (במוח ובכל תא ותא בגוף), תנועה היא המפתח ללמידה בכל תחומי החיים, הלמידה מתרחשת בכל תא מתאי הגוף, וכי חוסר תאום בין מערכות הגוף השונות ו/או גורמים רגשיים מהווים מקור לקשיים ולבעיות.

הקינסיולוגיה משלבת את הגישה ההוליסטית של המזרח, עם הידע של המערב, מתאימה לכל גיל ונותנת מענה למגוון קשיים ובעיות בתחומים רבים. הטיפול בשיטה מאפשר נטרול מעוררי מתח וחסמים מגבילים, התפתחות והתחדשות של קווי התקשורת בין מוח ימין ומוח שמאל ובין המוח והגוף, צמיחה של האדם בכל הרבדים הפיזיים והבריאותיים, המנטליים והרגשיים וכתוצאה ישירה מכך שינוי ושיפור דפוסי התנועה, המחשבה וההתנהגות. 

החסמים המגבילים את האדם באים לידי ביטוי כקשרים עצביים הגורמים לו להתנהל בדרך מסוימת המונעת ממנו להיות מאוזן, מסופק ושמח. אבחון הגורמים לחסמים דרך הקינסיולוגיה מתבצע באמצעות שיחה, שימת לב לגוף (תחושה פיזית ורגשית) ובדיקת שריר*. בדרך זו, ניתן להגיע למקור העניין, לנטרל את הגורם לחסם וליצור קשרים עצביים חדשים שיחליפו את הקשרים העצביים המגבילים. יצירת הקשרים העצביים החדשים נעשית בטכניקות שונות בהתאם לתחום המטופל, ביניהן: תרגילי מוח, תנועה, הדהוד, מגע, אימון ועוד.

*בדיקת שריר – כלי לתקשורת עם האמת הפנימית של האדם. הבדיקה אינה בודקת את חוזק השריר אלא את רמת האנרגיה בו בהתייחס לגורמים המעוררים מתח עבור האדם הנבדק. בדיקת השריר עוקפת את מערכת המחשבות והאמונות המודעות של האדם, מגיעה ישירות אל התת מודע ומהווה מעין "מכונת אמת" הנותנת תשובות של כן/לא לגבי האדם. בעזרת בדיקת השריר ניתן לאתר אירועי מקור שיצרו חוויה שלילית שנצרבה בגוף כחסם המשפיע על חיי האדם מאז ועד היום, ואף את הדרך המועילה ביותר לשחרור החסם.